A masszázs kultúrája több mint 4000 éves múltra tekint vissza. Az első írásos feljegyzés Kínában látott napvilágot, ott orvos papok végezték gyógyítás szempontjából. A keleti országok után lassan Európában is elterjedt a gyógymasszázs használata. Hazánkban a török uralom ideje alatt terjedt el a masszázs és a fürdő kultúra, majd szinte tudományos szintre emelkedett a gyakorlatban. Ebben előnyt jelent számunkra a számos gyógyvíz is, amivel rendelkezünk.
A gyógymasszázst gyógyító jelleggel végezzük (általában orvosi utasításra), s kifejezetten a nem teljes értékűen működő testrészekre irányul.
A kezelés időtartama a panasz mennyiségétől és erősségétől függ. A masszázs serkenti a vérkeringést és az anyagcserét, segíti az emésztést. Ellazítja az izmokat (jótékony hatású a húzódásra, izomgörcsre, váll-, nyak-, hátfájásra, ortopédiai problémákra), továbbá az immunrendszerre is pozitív befolyással van. Fájdalomcsillapító és nyugtató hatású, hiszen az izmok ellazítása stressz-oldó hatással bír, s bizony alvászavar és fejfájás esetén is jótékony.
A masszázst nem lehet túladagolni, minden helyzetben, minden emberre pozitív hatással bír, legtöbbször kiegészítő kezelésként alkalmazzák.